UČINKOVITOST
1. IZ KATEREGA MATERIALA JE NAREJEN GUPPYFRIEND IN ALI SE GA DA RECIKLIRATI?
Razen zadrge, je vrečka v celoti narejena iz Poliamida 6.6. Material je neobdelan, nebarvan in ne vsebuje nikakršnih dodatkov. Je v čisti obliki, kakršnega se lahko uporablja tudi v medicini.
Vrečko se ob koncu njenega ‘življenjskega cikla’ da reciklirati. Celotna vrečka – razen zadrge – je narejena iz enega kosa.
Ob koncu njihove življenjske dobe lahko pošljete vrečko nazaj proizvajalcu, kjer ji bodo našli nov namen oz. jo v prihodnosti reciklirali in z njih naredili nove Guppyfriend vrečke.
Naslov:
STOP! MICRO WASTE
Ackerstraße 113
40233 Düsseldorf
Germany
2. ALI JE NA VOLJO VEČ RAZLIČNIH VELIKOSTI?
Ta trenutek je na voljo ena standardna – srednja velikost: 50×74 cm. V prihodnosti imajo pri Guppyfriend v načrtu razvoj različnih velikosti. Vendar je potrebno upoštevati, da je srednja velikost najverjetneje najbolj primerna za učinkovito uporabo v gospodinjstvu. Če bi bile vrečke večje, bi oblačila izgubljala več mikrovlaken, saj bi se v vrečki drgnila med seboj. Zato je v tem primeru bolje uporabiti dve Guppyfriend vrečki.
3. ALI GUPPYFRIEND ZADRŽI VSA VLAKNA?
Premer vlakna je ponavadi cca 15μm (μm = microns, 1mm = 1,000 μm). Najmanjša vlakna bi se teoretično lahko izmuznila skozi majhne odprtinice v vrečki. Vendar se v praksi to ne zgodi. Da bi prišle skozi bi se morale zaleteti naravnost skozi luknjico. In tudi če rahlo gledajo ven so kasneje potisnjene nazaj v vrečko.
4. SE RES Z OBLAČIL ODTRGA MANJ VLAKEN OB UPORABI GUPPYFRIEND VREČKE?
Pri testiranju vrečke je Fraunhofer inštitut potrdil, da Guppyfriend ne le zanesljivo zadržuje mikrovlakna, ampak hkrati tudi učinkovito varuje oblačila: V primerjavi z klasičnim pranjem se ob uporabi Guppyfriend vrečke iz sintetičnih oblačil odtrga kar 86% MANJ vlaken!
To so bili pogoji testiranja:
- 40° C, 99 min, 800 rpm
- Paralelno pranje v dveh enakih pralnih strojih s tremi ponovitvami
- Uporaba identičnih sintetičnih oblačil
- Filtracija celotne pralne vode skozi filter z odprtinami 20 mikronov
- Tehtanje oblačil in filtriranega materiala pred in po pranju
5. ALI GUPPYFRIEND VREČKA KAKORKOLI VPLIVA NA OSTALA OBLAČILA V PRALNEM STROJU?
Ne. Perite perilo, kot bi ga normalo brez Guppyfirend vrečke. Npr. Črna majica v vrečki z belimi oblačili zunaj vrečke jih ne obvaruje pred obarvanjem.
Vsekakor bo življenjska doba oblačil v vrečki podaljšana. Vendar bo odvisno od vrste vlaken in kvalitete oblačil v Guppyvrečki lahko različna količina mikrovlaken pri različnih pranjih.
6. KAM GUPPYFRIEND NAMENI PROFIT PRI PRODAJI VREČK?
Profit se investira v prihodnje aktivnosti v povezavi z problemom mikroplastike in preprečevanja uporabe plastike za enkratno uporabo.
Že sedaj delajo izjemno pomembno delo, v prihodnosti pa si želijo še več:
- Informiranja o problemu mikroplastike: Kaj vse se še lahko naredi za zmanjšanje mikroplastike poleg uporabe Guppyfriend vrečke za pranje perila.
- Prispevati k preobrazbi tekstila: Z njihovimi neštetimi testi pranja pridobivajo pomembne in neprecenljive informacije o tem kako izboljšati oblačila, da se zmanjša odpadanje mikrovlaken.
- Razširiti njihova STOP! Plastic Academy predavanja na temo zmanjševanja mikroplastike in plastike za enkratno uporabo.
- Raziskovati v smeri inovativnih in pragmatičnih rešitev za zmanjšanje onesnaževanja z mikrovlakni
7. KDO VSE JE TESTIRAL VREČKO IN KAKŠNI SO BILI REZULTATI? KDO JE TESTIRAL?
Vrečka je bila testirana tri leta s strani znanstvenih inštitucij, univerz, prodajalcev, predstavnikov športne in modne industrije. Ti testi služijo kot osnova za začasno rešitev onesnaževanja z mikroplastiko. Glavne raziskovalne inštitucije, ki so testirale Guppyfriend vrečko so:
- German Textile Research Institute, DTNW
- Fraunhofer Institut UMSICHT
- Univerza v Kaliforniji in Santa Barbari, ki sta del raziskovalnega programa podjetja Patagonia
REZULTATI
Guppyfriend vrečka je zmanjšala izgubljanje vlaken med pranjem na dva načina:
Zmanjšala količino vlaken, ki so se odrgala. In sicer za 79% pri delno sintetičnih oblačilih in 86% pri popolnoma sintetičnih oblačilih. Življenjska doba oblačil se je podaljšala.
Guppyfriend zadrži tako vlakna, kot njihove ostanke in posledično ne onesnažuje odpadne vode. Delež zadržanih vlaken je bil vedno nad 90% večinoma pa zelo blizu 100%. Nanodelcev (npr. ostanki pri proizvodnji), ki jih lahko pogosto najdemo predvsem v poceni oblačilih Guppyfriend ne mora zadržati
Na sami vrečki ni toksičnih dodatkov ali nevarnih snovi.
Tudi po 50 pranjih so vsi šivi vrečke ostali nespremenjeni in nepoškodovani (ISO 6330). Vrečka ne izgublja sintetičnih vlaken.
Tako kri, paradižnikova omaka ter čokolada se operejo v oblačilih znotraj vrečke.
8. ALI GUPPYFRIEND VREČKA TUDI IZGUBLJA VLAKNA?
Vrečka je narejena iz monofilamentov, ki so po strukturi bolj kot palice in ne vlakna. V redkih primerih, odvisno od mehanskih pogojev pralnega stroja lahko spajalni trak na robu vrečke izgubi nekaj vlaken. Celotna površina traku je 0.05m2 in približno 100 krat manjša od ostalih oblačil v vrečki. Vrečka napolnjena s tremi jopami iz flisa ima potencial, da zadrži vlakna s skupno površino 1,9m2 (na vznoter in zunaj jop). Pri Guppyfriend raziskujejo alternative a so zaenkrat sprejeli ta kompromis zaradi izjemno dolge življenjske dobe vrečke. Stalno testirajo in izboljšujejo kvaliteto vrečke in njeno obstojnost pri pranju.
9. ZAKAJ SE FILTER NE DODA DIREKTNO NA PRALNI STROJ?
Ker so mikrovlakna tako majhna bi zamašila filtre v nekaj sekundah. Zaradi pritiska vode, bi vlakna lažje prehajala skozi filter. Takšne filtre bi bilo zato potrebno stalno menjavati. Pri Guppyfriend in še nekaterih drugih podjetjih imajo narejen delujoč prototip, ki ga stalno razvijajo, a bo verjetno potrebno počakati še kar nekaj časa preden bodo filtri delovali dovolj učinkovito in preden bodo široko dostopni na trgu. Do takrat njihovo delo nadomesti Guppyfriend.
nusa.rudman (preverjena stranka) –
Vrečka je dovolj velika, da lahko notri pereš zelo veliko stvari na enkrat. Meni se zdi zelo uporabno, da v njej ne pereš le kosov, v katerih se pričakuje mikroplastiko, ampak tudi vse ostale bolj občutljive kose, za katere ni dobro, da se drgnejo ob druga oblačila v bobnu. Čeprav se mi še nikoli niso notri nabrali “delci” kot dokaz, da zadrži mikroplastiko, bi rekla , da je tkana dovolj gosto, da jo lahko zadrži…je pa hkrati tudi sama sintetična (verjetno drugače nebi funkcionirala).
teja.frank –
Z Guppyfriend vrečko operem športna oblačila in se zelo lepo operejo.
turk_petra (preverjena stranka) –
Vreča je ogromna, tako da brez problema opereš vse stvari hkrati. Ob straneh se naberejo delci, ki jih občasno odstraniš. Stvari v vreči so še zmeraj enako dobro oprane.