Torej, si na začetku poti k bolj trajnostnemu življenju. Ali pa si že pravi ekspert in si želiš preveriti, kaj še lahko narediš. Mogoče si nekje vmes, mogoče zadnje čase popuščas, ker, roko na srce, včasih življenje prinese druge prioritete. Mogoče se sprašuješ kje začeti? Kako se lotiti zmanjševanja odpadkov? Ne skrbi, v naslednjih objavah ti bova pomagali z nasveti! Še več, lahko boš spremljal/a moje potovanje do bolj trajnostnega življenja!
1. Zavedanje
Prvi korak je zavedanje. Začni z opazovanjem okoli sebe, poglej okrog svojega doma – tvoje kuhinje in kopalnice. Začni opažati, koliko plastike za enkratno uporabo uporabljaš/te doma. Začni opazovati, koliko plastičnih odpadkov ustvarjate.
Sama sem se tega lotila z zbiranjem vseh odpadkov oziroma z enotedensko inventuro odpadkov – imenovala smo jo naš ‘Teden v odpadkih‘.
2. Inventura odpadkov
Tekom enega tedna sem fotografirala vse, kar je končalo v smeteh – splošne odpadke in recikliranje. Edino, kar sem odstranila so bili organski odpadki. Na koncu tedna sem naredila seznam vsega, kar smo zavrgli, da smo začeli iskati načine za zmanjšanje naših odpadkov. Tako smo pridobili vpogled v to, kaj smo ustvarili v našem gospodinjstvu s dvema odraslima in tremi malimi otroci:
– Embalaža iz plastike: vključno s plastenkami za enkratno uporabo, embalažo izdelkov in plastičnimi vrečkami.
– Papir in karton: vključno z embalažo, škatlami in reklamnimi letaki oziroma pri nas izdelki otrok (risbe).
– Stiropor: vključno z embalažo in pladnji (pri nas tega v tem tednu nismo zavrgli).
– Steklo: steklenice in kozarci
– Kovina: pločevinke hrane, pokrovčki in tube.
– Ostanek izdelkov: vsi ostali izdelki, ki jih ni mogoče reciklirati
Zbirali smo odpadke iz celotnega gospodinjstva, tudi kopalnice, kjer pa ta teden nismo naredili nič odpadkov.
3. Analiza in akcija
Ko imaš seznam, je čas za analizo. Razmisli, kje se lahko izboljšate. Ali obstajajo izdelki, ki jih lahko nadomestite s trajnostnimi alternativami? Na primer, namesto plastike za enkratno uporabo lahko uporabljate stekleničke za vodo iz nerjavečega jekla. Ali pa namesto plastičnih vrečk uporabite vrečke iz blaga.
Poleg tega razmislite o svojih navadah in rutinah. Kaj lahko spremenite, da zmanjšate količino odpadkov, ki jih ustvarjate? Na primer, lahko preidete na nakupovanje na lokalnih tržnicah, kjer lahko kupite sveže pridelano hrano brez plastike. Ali pa lahko začnete s kompostiranjem organskih odpadkov, namesto da jih zavržete.
Moje ugotovitve tega tedna:
- namesto ml=ka v tetrapakih bomo našli domačo verzijo, ki nam bo všeč in večkrat posegli po MIMY napitku
- poiskali bomo sladkarije, ki niso papkirane v plastiko in vsako nedeljo spekli sladice za cel teden
- kupovali bomo sadje, ki ne potrebuje embalaže
- bolj se bomo pripravili, ko bomo šli v trgovino (nakupovalni seznam, vrečke in posodice za rinfuzo)
- večkrat bomo kuhali iz osnovnih sestavin
* osredotočila sem se na odpadke iz plastike. Tudi pri drugih odpadkih bomo poiskali rešitve, vendar postopoma. Zakaj pa si lahko prebereš malo nižje.
4. Postopno uvajanje sprememb
Ne pričakuj od sebe, da boš čez noč popolnoma spremenil/a svoje navade. Začni postopoma uvajati spremembe.
Vsak teden ali mesec si postavi/te en cilj za zmanjšanje odpadkov in se osredotoči/te na to, da ga dosežeš/te.
Pripravi si plan in ga obesi na hladilnik. Naš plan je, da vsak teden najdemo eno zamenjavo. Začeli bomo z ml=kom, ki predstavlja največji del odpadkov. Naslednji teden bomo začeli s peko sladkarij in poiskali alternative v trgovinah. In tako dalje.
5. Vztrajnost
Pomembno je, da ostanete zvesti svojemu cilju. Ne obupaj, če na začetku ne gre vse po načrtih.
Vsaka majhna sprememba šteje in vsak korak, ki ga naredite v smeri zmanjševanja odpadkov, je korak v pravo smer.
Pomembno je, da so te spremembe trajnostne tudi zate. Seveda si ne zadaj peke domačih piškotov trikrat tedensko, če imaš doma 2 malčka ali če ti je peka zares mučno opravilo! Ne loti se tedenske priprave hrane v nedeljo in nato izmučen/a začni teden. Mogoče je zate dovolj, da si 1x tedensko odneseš malico v službo in s tem prihraniš ter preizkusiš kako to deluje. Čez teden ali dva dodaj še en obrok in tako dalje.
Seveda to tudi ne pomeni, da takoj zamenjaj vse, kar imaš doma in je narejeno iz plastike. Postopoma porabljaj stvari in pri naslednjem nakupu zavestno izberi izdelek brez plastike. Mogoče začneš pri milu za roke, nadaljuješ z deodorantom ali enim pralnim vložkom. V pralnici najprej zamenjaš milo za madeže, ko porabiš tistega v plastiki. Nato poskusiš s pralnimi lističi, za katere ti mimogrede povem, da so še toliko lažji za uporabo!
In ko porabiš eno čistilo, prihrani embalažo, le dokupi Ocean Saver čistilo!
Pridruži se izzivu!
Zdaj, ko si opremljen/a s temi koristnimi nasveti, se podaj na pot zmanjševanja odpadkov! Z vsako odločitvijo, ki jo sprejmeš v smeri bolj trajnostnega življenja, boš naredil/a pomemben korak k ohranjanju našega planeta za prihodnje generacije.
Veseli bova, če se nama pridružiš in tudi ti deliš svojo inventuro odpadkov na socialnih omrežjih in naju označiš!
Naslednjič pa se skupaj lotimo ene izmed menjav.
Do takrat pa en zmanjškarski pozdrav,
Anja