Hej, pozdravljen/a v rubriki spoznaj proizvajalce, v kateri ti bova danes predstavili proizvajalce priljubljenih lufic za telo in kuhinjo v Moji Culi!
Jasmina iz Dantesmile je prav zaradi svojega sina Danteja začela iskati alternative vsakodnjevnim izdelkom, narejenim iz plastike. Od takrat je podjetje Dantesmile eksponentno rastlo, se najbolj z vzgojo lufe in predstavitvijo izdelkov iz nje. Spodaj si preberi, kako je potekala njena zgodba in kaj sploh je lufa! Poklikaj tudi na Instagram, kjer te čaka presenečenje 😉
1. Kdo stoji za Dantesmile? Kako se je zgodba Dantesmile začela?
To je zelo zanimivo vprašanje.. Po eni strani bi sebično lahko rekla, da jaz. Ampak nikoli ni vse enostavno in vse je vedno postavljeno na nekakšno življenjsko tehtnico. V bistvu je bil glavni povod za nastanek Dantesmile zw linije ravno moj sin Dante.
Kot veste, dojenčki jedo oz. pijejo, lulajo in kakajo, kar seveda privede do precejšnih odpadkov odkar smo vstopili v ta svet izdelkov oz. pripomočkov za enkratno uporabo. Takrat me je šokiralo koliko dodatnih odpadkov kreiramo z vsakim novim življenjem, ki ga prinesemo na ta Svet. Vzrokov za nastanek zw linije Dantesmile pa je bilo veliko, ženska higiena in nega (vložki in čistilne blazinice za enkratno uporabo), plenice in recimo čistilni robčki za enkratno uporabo.. nato pa sem se iz kopalnice sprehodila še do kuhinje in tam doživela razsvetljenstvo 😉 Odločila sem se, da bom naredila čimveč korakov na poti k zmanjšanju odpadkov. In moram reči, da ob vseh možnostih, ki ji sedaj ponuja trg in nenazadnje zmožnost kreiranja inovativnega trajnostnega izdelka, le to niti ni bilo tako težko. Se mi zdi, da je najbolj težko “odpreti oči” in sprejeti to odgovornost, da smo sami odgovorni za lepši svet, še toliko bolj, če si želimo na to pot poslati tudi svoje otroke.
2. Kaj je bilo najbolj pomembno pri nastajanju DanteSmile izdelkov?
Pri nastajanju ideje zw linije Dantesmile je bilo v prvi vrsti ponuditi zamenjave za nekako nujne izdelke/pripomočke za enkratno uporabo, ki jih uporabljamo skorajda na dnevni bazi in zato povzročajo večino odpakov. Naredila sem raziskavo katerih smeti se največ naplavi na svetovne obale in na slovensko obalo. Izdelki v liniji Dantesmile so odraz teh raziskav. Torej najprej sem preštudirala težavo in nato poiskala rešitve.
3. Kako si poskrbela, da je za izdelke uporabljeno čimamnj plastike? Je bil to izziv?
Ja, res je bil velik izziv, še toliko bolj za izdelke, ki morajo biti zaščiteni zaradi higienskih razlogov. Veliko klicanj, veliko razmišljanj o materialih.. Šla sem celo tako daleč, da recimo embalažo za naše čebelje folije ne lepimo, ampak zašijemo. Tako je embalaža, ki je iz pavs papirja slovenskega proizvajalca, zašita kar v našem podjetju. Izdelki, ki ne potrebujejo posebne zaščite, pa so pakirani minimalno. Toliko, da je na njih pač nujno potrebna deklaracija. Poleg trajnostnega pogleda, nam je zelo pomembna tudi trajni pogled, torej, da izdelek tudi dolgo traja.. včasih celo več generacij. Lep primer sta recimo lufa gobica in mrežasta vrečka. Obe sta ekološki, naravni različici konvencionalnih izdelkov, ampak tudi trajata zelo dolgo. Lufa je kljub 100% naravnemu naravnemu izvoru tudi precej bolj vzdržljiva od plastične. Naše mrežaste vrečke iz ekološkega bombaža pa imajo posebno heksagonalno pletenje, ki se ravno zaradi tega pletenja naravno raztegujejo in tako “rastejo” z nalaganjem vanje. Poleg tega to pletenje preprečuje, v kolikor vrečko ponesreči preluknjate ali prerežete, da bi se trgala naprej.
4. Kaj sploh je lufa, kako jo gojite in kako potem nastane izdelek?
Lufa je rastlina, podobna buči oz. kumari. Dokler je mlada, je priljubljena tudi kulinarično. V kolikor pa nam jo uspe dozoreti, pa se v njej zgradi neverjetno prepleten sistem vlaken. Ko se lufa dobro posuši, jo oberemo in odstranimo semena ter temeljito operemo in očistimo.
Ker v Sloveniji nimamo dovolj sončnih dni, jih moramo dozoreti notri. S crowd-funding projektom ste nam mnogi izmed vas že pomagali pri nakupu tunela, ki optimizira njihovo rast, s tem smo podaljšali njihovo rastno dobo in izboljšali njihovo dozorevanje.
Tudi sam nasad se trudimo imeti čimbolj trajnosten, tako da vsako leto nabavimo nekaj več tekstilne folije, ki je za večkratno uporabo, uporabljamo čimveč biodinamičnih preparatov in pa gledamo, da vračamo naravi nazaj – pri tem je zelo pomembno tudi kolobarjenje.
Ko lufo olupimo, dobimo gobico! Prepleten sistem vlaken je izjemno močan in trajen. Deluje spužvasto, zato je idealna za nego telesa in pomivanje posode.
Nato s posebnim orodjem, ki ga je naredil moj oči :), ročno vpletemo v vsako lufo posebej slovensko bombažno vrvico in jo oblečemo v papirno embalažo slovenskega podjetja. Tukaj si lahko ogledate uporabo lufa gobice: https://www.youtube.com/watch?v=b6gfC6aJZSI
5. Kakšni so plani za naprej?
Za naprej se osredotočamo predvsem na izdelke, ki bodo rezultat lokalne proizvodnje in sodelovanja. Vsak dan iščemo rešitve za raznovrstne “težave”, ki nam jih prinaša ta potrošniški način življenja. Zelo podpiramo idejo krožnega gospodarstva, seveda v kolikor le to ni samo sebi namen.
6. Kateri zero waste izdelki pa so tvoji must have doma in na poti?
Ufff, zdaj bom zvenela precej piflarsko 😉 Jaz sem praktično opremljena z vsemi možnimi zadevami. Od svoje flaške, pribora, pralnih robčkov, čajne vrečke, svoje hrane za na pot (doma pridelam čimveč hrane, kar se ne da, imam za to vzpostavljeno mrežo lokalnih ekoloških kmetov), večino semen vzgojim sama (sem tudi biodinamik), vedno imam seboj naše vrečke (tudi, ko grem v gozd, saj vedno nekaj naberem in prinesem domov), za kavico si vzamem svoj lonček (sicer jo zadnje čase skušam zmanjšati in sem celo poskusila nabrati cikorijo – krenino in jo posušila ter zmlela za kavni nadomestek 😉 … ja, piflarsko… 😀 Ampak, poglejte, to mene razveseljuje. Meni je to izjemno pomembno, to sem v bistvu jaz in je tako globoko del mene, da si ne predstavljam, da bi bilo kako drugače.
Hvala Jasmina za odgovore! A se strinjamo, da ne zveni nič piflarsko, ampak je prava inspiracija!
Zelo bova veseli tudi delitve in komentarjev. Ne pozabi nas označiti na socialnih omrežjih z @moja_cula.